twojeArtykuły.info

Pisanie artykułów na bloga – wskazówki

dodany przez mtu - mar.01, 2011, w kategorii Pozycjonowanie

Artykuł nie przytacza podstawowych zasad pisania tj.: ortograficznych, stylistycznych, gramatycznych, jak i elementarnych zasad, wiadomości z zakresu jak pisać artykuły. Zostanie rozważona za to promocja treści w internecie.

Generalnie wpisy na  blogu można podzielić na te, które mają przedstawiać dowolny, ale konkretny stan wiedzy i w odpowiedni sposób powinny ją przekazywać czytającym, a także te będące nowinką z danej branży lub z życia codziennego.

Bardziej szczegółowy podział znajdziemy na stronie eredaktor.pl.

Cel każdego z tych wpisów/artykułów jest jeden zwrócić na siebie uwagę!

Zatem jak napisać artykuł?

1. Wybór tematu

Temat powinien być chwytliwy, zatrzymać internautę. Ba! Powinien zmusić go do kliknięcia w celu przeczytania wpisu, strony lub artykułu. Co więcej wybierając temat zastanów się czy jest popularny, czy ktoś będzie chciał go przeczytać.

Jeżeli masz problem o czym pisać zadaj sobie kilka pytań:

W czym jestem dobry?

Jaką wiedzę potrafię przekazać innym?

Jak napisać artykuł wyczerpując temat?

Jeżeli nadal masz problem z wyborem tematyki to dobrym sposobem może okazać się przetłumaczenie artykułu np. z angielskich źródeł. Ma to swoje dwie korzyści:

– cała treść jest na wyciągnięcie ręki;

– na pewno wiele nauczysz się w trakcie czynności tłumaczenia.

Zanim jednak przystąpisz do tłumaczenia warto przeczytać treść od początku do końca.

Nie trzeba wspominać, że temat powinien być ściśle powiązany z całą treścią artykułu.

2. Sposób opisu

Obojętnie jaką tematyką się zajmujesz, jaki jest cel artykułu – treść musi być przejrzysta, czytelna i zrozumiała. W zależności od charakteru artykułu można wykorzystać kilka tricków:

– wytłuszczanie, pochylanie, podkreślanie, koloryzowanie niektórych ważnych części akapitu służy zwiększeniu czytelności treści i pozwala przeczytać go znacznie szybciej;

– wszystkie rzeczy, które można przedstawić w sposób multimedialny za pomocą zdjęć, filmów, animacji należy tak przedstawić. Ludzie z natury są wzrokowcami. Im więcej zrzutów ekranu np. w tutorialu tym lepiej.

– przed opublikowaniem przeczytaj artykuł jeszcze raz lub zaproponuj to drugiej osobie.

Dodatkowo opis tematu powinien być wyczerpujący. Sposób zależy tylko i wyłącznie od tematyki artykułu.

3. Źródła

Służą przede wszystkim do wskazywania czytelnikom dodatkowych informacji na dany, poboczny problem, który ze względu na kontekst artykułu nie będzie opisywany szerzej.

Można także wskazywać inne podobne treści już opublikowane w internecie, a takie rozwiązanie może skutkować częstymi odwiedzinami osób, które uznały treść za godną uwagi.

Co najważniejsze google lepiej ocenia treść, jeżeli linkuje ona do bardzo popularnych źródeł informacji np. Wikipedii i innych treści o podobnej tematyce.

3.1. Trackbacki i inne – promocja artykułu.

Niektóry skrypty m.in. WordPress dają możliwość wysyłania tzw. trackbacków. Jest to rewelacyjna funkcjonalność, która daje możliwość linkowania wpisów poprzez trackbacki i pingbacki.

Całość polega na tym, aby wyszukać podobne, interesujące wpisy na blogach i podlinkować je (wysyłając trackback’a). Jeżeli redaktor blog’a lub strony odbierze go to może w tym samym momencie, za pomocą jednego kliknięcia umieścić link zwrotny w komentarzach linkowanego wpisu do linkującego wpisu. Jeżeli chcesz poczytać więcej na ten temat to skorzystaj ->trackback-i-pingback-w-wordpress, trackback-co-to-i-po-co-to,

Dodatkowo możesz informować użytkowników różnych forów do zapoznania się z treścią. W tym wypadku jednak należy być ostrożnym ze względu na zasady ustalone na forach.

Godne polecenia są także serwisy (wykop.pl; joemonster.org; mojbiznes.pl), na których można reklamować własny artykuł poprzez umieszczenie odpowiedniego linku. To użytkownicy w tym wypadku decydują, czy uznać treść za ciekawą. Z drugiej strony nie warto reklamować tam treści typowo naukowych, poradnikowych, tutoriali, ponieważ serwisu te czytają różni ludzie, a nie tylko pasjonaci np. grafiki.

Jeżeli piszesz własnego bloga to dodatkowe linki do swoich artykułów możesz zdobyć poprzez kanały rss… Więcej na ten temat -> pluginy, a seo – wordpress,jak-stworzyć-kanał-rss, kilka-adresów-gdzie-można-dodać-rss

4. Optymalizacja

Jeżeli zwrócisz odpowiednią uwagę do tej sfery pisania to może stać się kluczem do popularności tekstu. Jak zoptymalizować stronę? W przypadku pojedynczego posta, artykułu sprawa jest prosta i odnosi się do przestrzegania kilku zasad i etapów. Zakładam, że została ustalona tematyka i dokładnie wiesz o czym będzie artykuł lub nawet napisałeś go. Cały proces składa się z kilku etapów.

4.1. Zbieranie informacji – etap pierwszy

Na początku warto skorzystać z narzędzi udostępnionych przez Google do sprawdzania popularności słów kluczowych – Key Word Tool External oraz Google Insights.

Pierwsze z tych narzędzi jest wyjątkowo przydatne, ponieważ sugeruje podobne słowa kluczowe. Warto kilka razy wykonać badanie w celu wybrania większej ilości słów, które w dalszej kolejności należy sprawdzić w drugim narzędziu.

Dla przykładu dla tego artykułu (Key Word Tool External):

pisanie artykułu
pisanie artykułów
jak pisać artykuł
artykuł jak napisać
jak napisać artykuł
jak się pisze artykuł
jak pisać artykuły
jak pisać blog
jak pisać bloga

Frazy następnie zostały zbadane w Google Insights, które wskazuje jako najpopularniejsze:

jak napisać artykuł,

pisanie artykułów,

jak pisać bloga.

4.2. Wstępna optymalizacja artykułu

Polega na umieszczeniu wybranych słów kluczowych w treści. W tym miejscu nie będę się rozpisywał, ponieważ wiele już zostało na ten temat napisane ->podstawy-optymalizacji, good-seo-practice, seo-przewodniki

Dodam tylko, że warto wykorzystywać znaczniki <a>,<strong>,<em> i in. Najważniejsze słowo kluczowe umieszczamy w tytule, ponieważ ma wpływ na wyniki w wyszukiwarce, a także generowany jest w adresie danego postu. Jeżeli posiadamy bardzo dużo fraz to warto posłużyć się artykułem long tail.

4.3. Obserwacja, linkowanie…

Ostatnim najważniejszym etapem jest obserwacja…

… statystyk, które informują po jakich słowach kluczowych artykuł jest odwiedzany…

… pozycji, czyli po jakich frazach należy linkować, żeby zdobyć lepsze pozycje …

… komentarzy, żeby wiedzieć czego w artykule brakuje …

W tym celu można wykorzystać potężne narzędzie w postaci Analytics.

4.4. Linkowanie wewnętrzne

Dobrze, kiedy napisane artykuły połączymy ze sobą poprzez linkowanie wewnętrzne, a możemy uzyskać dwie korzyści:

– zwiększenie liczby wejść z powiązanych artykułów;

– przekazanie anchor text poprzez linki do innych artykułów (patrz -> pozycjonowanie anchor text)

5. Podsumowanie

Pisanie artykułów wcale nie jest trudne, jeżeli tylko czujesz się komfortowo w danym temacie. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie przedstawienie go ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb czytelników (odpowiednie źródła, opis). Nie zapominając o trackbackach, odpowiedniej optymalizacji, linkowaniu.

Jakie macie inne pomysły na zwiększenie popularności contentu?

Podobne artykuły: Wiki-jak-pisać, how-to-write, fazy-pisania

Strona została znaleziona przez następujące słowa kluczowe

  • jak napisać artykuł
  • jak pisać artykuły
  • jak pisać artykuł

, ,

5 Komentarze dla tego wpisu

  • Marysia

    Bardzo ciekawie napisany artykuł i sporo interesujących rzeczy można z niego wyczytać 😉 myślę że wiele osób znajdzie w nim coś dla siebie i będzie mogło się z niego czegoś nowego nauczyć

  • co-zwiedzac.pl

    Bardzo ciekawy artykuł

  • Wanda Szpetman

    Witam! Przeczytałam artykuł na temat jak pisać na blogu. Ja od początku bieżącego roku zaczęłam pisać na blogu i trochę jest to pisanie metodą prób i błędów. Nie mam takiego jednego tematu, który wydawałby mi się ciekawy dla innych czytelników. Mieszkam w Zakopanem, a więc chętnie pisałabym o ludziach związanych z Zakopanem, jak: opisany już przeze mnie Oswald Balzer (patron zakopiańskiego LO), Adam Chramiec (pierwszy góral, który skończył studia medyczne), Tytus Chałubiński itd.itd. Czasem coś mnie denerwuje z dzisiejszej ciężkiej rzeczywistości i to też przelałam na bloga. Widzę, że ludzie wchodzą na mojego bloga, mimo że czasem mam przerwę w pisaniu, ażeby nie zanudzić czytelników sobą i żeby zatęsknili za mną. Niestety gorzej z klikaniem w reklamy.
    Pozdrawiam. Wanda

  • Mariusz Kołacz

    Bardzo interesujące wskazówki. Dodam jeszcze od siebie, że warto optymalizować artykuły, odpowiednio nasycać słowami kluczowymi. Wiem z doświadczenia, że takie postępowanie bezpośrednio wpływa na pozycję danego artykułu w SERPie. Do diagnostyki można użyć nieocenione narzędzie SeoQuake, jedna z funkcji to analiza gęstości słów kluczowych (Keywords density).

    Pozdrawiam
    Mariusz

  • Justyna

    Witaj,

    dziękuję za wzmiankę o jednym z moich artykułów!

    Dorzucając moje pięć groszy do twojego artykułu, dobra treść artykułu jest potęgą, zachęca wówczas innych do wzmiankowania o niej i dzielenia się nią w mediach społecznych czy serwisach zakładek społecznościowych.

    Dlatego, ważnym jest umieszczenie przycisków ułatwiających dzielenie się treścią 🙂

    Jest jeszcze CommentLuv, który w przypadku ciekawego tytułu i komentarza zostawionego na blogu, który tej wtyczki używa, dodatkowo fantastycznie wpływa na zwiększenie popularności.

    Serdecznie pozdrawiam

Zostaw komentarz

Szukasz i nie możesz znaleźć?

Użyj formularza poniżej, aby znaleźć żądane informacje:

Jeżeli interesuje Ciebie jakiś temat lub chciałbyś go zobaczyć na tym serwisie skontaktuj się z administratorem.

Blogroll

Polecane strony: