twojeArtykuły.info

Wybierz mid-tail (średni-ogon) dla małych stron

dodany przez mtu - gru.09, 2010, w kategorii Pozycjonowanie

W dzisiejszym świecie SEO kryje się wiele pojęć. Można poczytać o różnych technikach pozycjonowania, czy o całej filozofii marketingu internetowego. W tym artykule chciałbym się jednak skupić na pojęciu mid-tail. Jest to możnaby powiedzieć grupa internautów (lub słów kluczowych), która może znaleźć pewną witrynę w SERP’ach pomiędzy frazami uznanymi dla tej strony jako główne (head) i długiego ogona (long tail). Jak podaje John McElborough na portalu seoroi.com o mid-tail (średnim ogonie):

Mid-tail keywords are those terms which you want to rank for, you pro-actively optimise for but which don’t usually get your boss or clients all hot under the collar like a head term does. They’re the unsung hero’s of many SEO campaigns.

Co oznacza, że pojęcie to jest niedocenione przez świat SEO, a klienci nie zwracają na nie większej uwagi. Dla przykładu są to frazy:

główna: ubezpieczenia samochodowe;

mid-tail: porównanie ubezpieczeń samochodowych opis;

long-tail: jakie jest najlepsze ubezpieczenie samochodowe dla Skody Fabii?.

lub

główna: pozycjonowanie;

mid-tail: pozycjonowanie Gniezno;

long-tail: najlepsze firma pozycjonerska w Gnieźnie

Pozycjonowanie - średni ogonŚredni ogon zawiera wiele słów kluczowych wynikających z połączenia wyrazów – „porównanie”, „cena”, „tanio” itp. Nie trudno zauważyć, że są to słowa o wiele łatwiejsze do wypozycjonowania. Dla lepszego zobrazowania sytuacji spróbujmy sobie wyobrazić, że chcemy, aby nasza strona znajdowała się wysoko w SERP’ie po słowie pozycjonowanie (11 mln wyników). Spójrzmy jaka tam jest konkurencja do wyprzedzenia! Weźmy na przykład frazy tanie pozycjonowanie wielkopolska (200 tys.) lub tanie pozycjonowanie (900 tys.). Biorąc pod uwagę ten fakt – dla niewielkich firm łatwiej jest zaistnieć w sieci wykorzystując zasadę mid-tail tym bardziej, że ilość ponoszonych nakładów jest nie współmiernie mniejsza, a efekty dla kilku fraz potrafią być o wiele lepsze.

Kolejną cechą jest to, że frazy główne dają niewielkie możliwości kombinacji np. wyrazów wewnątrz słowa kluczowego lub pominięcia znaków diaktrycznych  – natomiast w mid-tail zależność ta wzrasta kilkukrotnie tworząc:

KLASTRY SŁÓW KLUCZOWYCH

Idąc dalej, jeżeli założymy, że wypozycjonowanie kilku fraz ze średniego ogona wymaga mniejszych nakładów to lepiej jest badać traffic i SERP biorąc pod uwagę kilka lub kilkanaście słów kluczowych z mid-taila i porównywać z m.in. frazami głównymi.

The thing about the mid-tail is the traffic on individual keywords often isn’t that impressive, but when you look at the total traffic for a cluster of 5 or 10 related keywords the total can often be greater than what you’d get off a single head term

Badając w ten sposób tzn. używając klastra możemy dość do wniosku, że generuje on o wiele większy traffic, niż jedna fraza główna.

Przykładem klastra może być:

noclegi wrocław opinie

wrocław opinie noclegi

tanie noclegi wrocław

porównanie noclegów wrocław

ceny noclegów wrocław

OPTYMALIZACJA

Biorąc pod uwagę małe serwisy internetowe pojedynczą podstronę optymalizuję się pod jeden klaster słów kluczowych w ten sposób, że główne słowo z klastra wprowadza się do znacznika title, h1, url, natomiast resztę, jeżeli jest taka możliwość umieszcza się na stronie . W wielu przypadkach nie jest koniecznością upychanie na siłę tekstu frazami, ponieważ są one bardzo podobne do siebie.

Linkowanie wewnętrzne to absolutny klucz w przypadku takiego rodzaju pozycjonowania. Ważne, aby za każdym razem zmieniać anchor prowadzący do danej podstrony. Takie działania na pewno pomogą znaleźć daną stronę pod np. pięcioma hasłami w wyszukiwarce z klastra niż jednego stałego. Dobrym pomysłem może być zmiana anchora w nawigacji strony www na każdej innej podstronie do każdej innej podstrony. Jeżeli używasz Worpress’a polecam wtyczkę Internal Link Bulding, w przypadku Joomli JV content links.

LINKOWANIE ZEWNĘTRZNE

Zakładając, że dobrane słowa kluczowe z mid-tail są konkurencyjne musisz podlinkować swoją stronę, aby znaleźć się w rankingu wyszukiwarek. Najważniejszą cechą jest fakt, że jeżeli masz trochę doświadczenia to możesz przewidzieć ilość i jakość linków jaka powinno wystarczyć dla danego klastra, nie jak to jest w przypadku trudnych słów kluczowych. W tym przypadku linki mogą być nie najwyższej jakości nie muszą pochodzić z zaufanych i mocnych domen. Najważniejsze, aby skupić się na każdym klastrze i stosować różne anchory.

Dobrym sposobem jest także zbudowanie jednego taga dla kilku klastrów i podlinkowanie również tego taga (dla większych serwisów). Są różne szkoły stosowania linkowania, dlatego nie będę się zagłębiał w ten temat.

Mam nadzieję, że artykuł przedstawił nowe spojrzenie na wykorzystanie tego nie dostrzeganego dotąd sposobu zwiększenia ruchu na stronie.

W artykule wykorzystałem m.in. tekst: Mid-tail keyword domination

,

1 Komentarze dla tego wpisu

Zostaw komentarz

Szukasz i nie możesz znaleźć?

Użyj formularza poniżej, aby znaleźć żądane informacje:

Jeżeli interesuje Ciebie jakiś temat lub chciałbyś go zobaczyć na tym serwisie skontaktuj się z administratorem.

Blogroll

Polecane strony: