twojeArtykuły.info

Smod5beta – pierwsze wrażenie

dodany przez mtu - gru.25, 2010, w kategorii SmodCms

W dniu 4.12.2010 pojawiła się wersja beta nowego oprogramowania Smod 5. Poprzednia wersja systemu do zarządzania treścią jest mi szczególnie bliska, dlatego też postanowiłem opisać moje pierwsze wrażenie.

Przy instalacji CMS’a na uwagę zasługuje nowa szata graficzna, która wygląda o niebo lepiej niż w poprzedniej wersji. Sam proces instalacji niczym się nie różni i przebiega sprawnie i szybko.

Rzut oka na stronę główną i z przykrością muszę stwierdzić, że autor nie wprowadził sugestii zawartych w artykule optymalizacja smodcms. Strona główna jest wyświetlana nadal pod trzema adresami:

www.twojadomena.pl

www.twojadomena.pl/index.php?id=1

www.twojadomena.pl/index.php

Jeżeli chodzi o wygląd to niewiele się zmienił od wersji poprzednich. Nowy layout nie powala, ale nie musi. Na stronie znajduje się wyszukiwarka, kanał rss.

TURTEL

wygląd panelu smod5Nowy panel do zarządzania dostał nazwę Turtel. Logowanie do panelu i jesteśmy. Nawigacja w panelu zmieniła się z pionowej na poziomą:

wyglad menu w smod5Po uaktywnieniu na wersję pełną panel wygląda nieco inaczej:

menu naiwgacyjne smodcms1. Strony

Autor postarał się dodał możliwość edycji meta tagów (title, keywords, description, classification). Dodatkowo całość nawigacji robi spore wrażenie – wszystko śmiga. Sam proces dodawania i edycji stron jest bardziej ergonomiczny i użyteczny, dzięki zastosowaniu dwóch przycisków – dodaj i edycja. Poza tym mamy do dyspozycji ckeditora znanego z poprzedniej wersji. Jedyny błąd jaki dostrzegłem to w polu URL wpisuje się nagłówek główny podstrony, a nie adres sieciowy.

Poza tymi nowościami system pozwala na zarządzanie podstronami w identyczny sposób jak w wersji 4:

dodawanie i zarządzanie podstronami smod2. Upload

Bardzo dobra opcja biorąc pod uwagę fakt, braku możliwości wgrywania plików przez CKeditor’a. Widać, że opcja: „Zobacz wgrane pliki na serwer” nie została do końca dopracowana w wersji beta.

3. Strony błędów

Zakładka pozwala na dodanie własnych stron błędów 400-405, 408, 414, 500, 503. Na stronach można uaktywnić wyszukiwarkę. Opcja ta niestety, nie do końca działa w wersji beta.

Podsumowanie

Poza wymienionymi zmianami i wszystkie inne standardowe opcje pozostały po staremu. Na uwagę zasługuje na pewno nowy wygląd i lepsza użyteczność systemu. Z wersji beta do pełnej jeszcze długa droga. Czekam z niecierpliwością.

,

Zostaw komentarz

Szukasz i nie możesz znaleźć?

Użyj formularza poniżej, aby znaleźć żądane informacje:

Jeżeli interesuje Ciebie jakiś temat lub chciałbyś go zobaczyć na tym serwisie skontaktuj się z administratorem.

Blogroll

Polecane strony: