twojeArtykuły.info

Umowa, a pozycjonowanie w praktyce. Na co zwrócić uwagę.

dodany przez mtu - sie.26, 2011, w kategorii Pozycjonowanie

Nie będę pisał jak powinna wyglądać umowa o pozycjonowanie – wystarczy wpisać podane słowo w wyszukiwarkę.

Chciałbym zwrócić uwagę na kilka innych aspektów związanych raczej z odpowiednimi czynnościami, jakie należy dokonać przed podpisaniem umowy. Ktoś powie, że jak przed każdą podpisaną umową będzie wykonywał tyle czynności to nie zarobi na chleb? Czyńmy sobie jednak życie łatwiejszym. Zapraszam do lektury.

Treść strony www

Zdarzyło się wam kiedyś, że mimo linkowania strona nie drgnęła z pierwotnej pozycji? Lub poszła wyżej ale tylko o kilka pozycji? Ja niestety miałem taki przypadek. Zacząłem szukać przyczyny – prześledziłem linkowanie wewnętrzne, sitemap’y itp. Odpowiedź okazała się prosta – tekst na stronie mojego Klienta był słowo w słowo zerżnięty ze stron jego konkurencji. Ba! Nie znalazłem dwóch zdań, w obrębie całej witryny, które były samodzielnie napisane. Już nie wnikam kto od kogo, ani kto pierwszy go opublikował… Trza było przekazać to Klientowi. Co w niektórych przypadkach może być nie przyjemne, dlatego zanim podpiszę następną umowę na pewno zwrócę na to szczególną uwagę. Jak sprawdzić plagiat?

Oprogramowanie

Tak wiele osób podaje się za fachowców z dziedziny seo, ale pytanie ilu z nich poradziłoby sobie z nieznanym cms’em? Kolejną bardzo ważną sprawą przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy jest znajomość oprogramowania lub bardzo wysokie umiejętności z programowania. Oczywiście, wierzę w każdego z was, ale zapytam czy gra jest warta świeczki? Kopanie w nie swoim kodzie często bez komentarzy to żmudna, syzyfowa praca. Każdy wie jak ważny jest proces optymalizacji w pozycjonowaniu stron www.

Historia

W przeszłości spotkałem się z wieloma firmami seo, które oferują swoje usługi pod warunkiem, że dana firma zarejestruje nową domenę. Zastanawiające, czy zależy im tylko na fresh site bonus? W moim przekonaniu nie do końca, zdarza się bowiem, że stare domeny ciągną za sobą straszny smród – w postaci linków słabego pochodzenia. Mogą być one źródłem albo gównianego pozycjonowania albo konsekwencją spamu. Wierzcie lub nie, ale spotkałem się ze wtyczką do joomli, która generowała różnej maści linki do różnych stron, tworząc w ten sposób sieć. Najlepsze jest to, że wtyczka ta potrafiła podlinkowywać automatycznie strony generowane przez tą wtyczkę, zwiększając moc na anchorze. Wykorzystując zasadę jeża – im dłużej będzie przekazywany anchor tym większa będzie jego siła. Dla ciekawskich nie pamiętam jaka to była wtyczka, doszedłem do sposobów jej działania za pomocą majesticseo po fakcie odinstalowania joomli.

Sama umowa

Wzorów umów jest wiele, tak samo jak modeli ich rozliczania. Pamiętajmy jednak, żeby dać sobie szansę renegocjacji umowy po kilku latach. Podpisujmy umowy okresowe lub z możliwością zmiany jej warunków – w przypadku zaistnienia pewnych okoliczności. Internet cały czas się rozwija, przybywa stron, z czasem świadomość społeczeństwa o możliwościach seo też rośnie. Za dwa lata wypozycjonowanie słów kluczowych, będących teraz słowami niszowymi, może wymagać o wiele większego nakładu, niż w momencie podpisywania umowy. W dokumentacji tego zjawiska przydatne mogą okazać się statystyki dotyczące:

  • ilości wyników na dane słowo (google)
  • ilości stron www zawierających dane słowo w treści lub w tytule (market samurai)
  • analizy konkurencji.

Działania klienta

Warto także wprowadzić zapis dotyczący wszelkiego rodzaju działań przez klienta na jego stronie lub działań związanych z pozycjonowaniem przez jego samego lub osoby trzecie. Jeżeli serwis jest często uaktualniany przez Panią Zosię, dlaczego nie poświęcić godziny na szybkie jej przeszkolenie? Proponuje także z góry ostrzec Klienta, że wszelkie jego działania dotyczące zdobywaniu linków bez uprzedniego kontaktu z nami, mogą zaszkodzić, a w konsekwencji uszczuplić jego portfel.

Podsumowanie

Czy coś pominąłem? Na pewno tak. Zapraszam jednak do dyskusji, może jest jeszcze coś co należy dokładnie sprawdzić. (Pominąłem świadomie działania dotyczące doboru słów kluczowych oraz analizy konkurencji, ponieważ w mojej ocenie są oczywiste do wykonania).

Czytaj również: pozycjonowanie korzyści, jak zdobywać linki, Co to jest anchor text?

,

1 Komentarze dla tego wpisu

  • techformator

    Bardzo ważną sprawę poruszyłeś, działania pracowników w kierunku zdobywania linków na własną rękę bez konsultacji. Taka forma bardzo często przynosi więcej szkody i chyba nie wyobrażam sobie, aby w umowie nie było stosownego zapisu, który reguluje tę sprawę. Klienci chcieliby najlepiej aby pozycjoner odpowiadał za wszystko i za wszystkich, za pracowników w firmie którzy są niekompetentni w działąniach SEO a mimo to próbują pozycjonować, jednym słowem taki zapis to podstawa.

Zostaw komentarz

Szukasz i nie możesz znaleźć?

Użyj formularza poniżej, aby znaleźć żądane informacje:

Jeżeli interesuje Ciebie jakiś temat lub chciałbyś go zobaczyć na tym serwisie skontaktuj się z administratorem.

Blogroll

Polecane strony: