twojeArtykuły.info

Zajęcia w grupie wielokulturowej

dodany przez mtu - sty.11, 2010, w kategorii Nauka

Projekt zadań lub ćwiczeń na zajęcia w grupie wielokulturowej studentów. Dlaczego? Zajęcia integracyjne.

Temat: Globalizacja, jako źródło współczesnych konfliktów.

  1. Na samym początku należy spytać studentów, jakie widzą objawy współczesnej globalizacji (coca-cola, kosmetyki dior, zanieczyszczenie środowiska itp.) wypisać wszystkie na tablicy.
  2. Podzielić słuchaczy na dwie lub kilka grup (w zależności od ilości studentów na zajęciach) wyznaczając zadanie do wykonania – określić szanse (jedna grupa) oraz zagrożenia (druga grupa), jakie stwarza globalizacja w kontekście wolności, równości i solidarności, tolerancji, poszanowania środowiska naturalnego i  wspólnej odpowiedzialności.
  3. W grupach zaproponuj wykonanie zadania „Reklama społeczna”. Zadaniem studentów będzie wymyślenie reklamy społecznej – plakatu, który miałby zostać umieszczony na billboardach. Jej tematem powinien być jeden z palących problemów o wymiarze globalnym. Zrób zastrzeżenie, że reklama musi być zrozumiała i nie może zawierać drastycznych scen. Każda z grup powinna uzasadnić swój wybór, a także określić w jaki sposób przeprowadzić kampanię reklamową.
  4. Zadaj kilka pytań związanych z występującymi konfliktami, o jakich przez ostatnie lata mogli słyszeć. Jaką rolę w nich odgrywają takie organizacje jak ONZ, NATO, UE.
  5. W tych samych grupach poleć, by każda z nich przeczytała o jednym z najpoważniejszych współczesnych konfliktów, a następnie przedstawiła zawarte w nim informacje na forum. Następnie poleć, aby studenci każdej z grup zastanowili się w jaki sposób można było uniknąć, jak i co należy zrobić, aby ugasić konflikt.
  6. Podsumowanie zajęć powinno zawierać uzasadniony wybór najbardziej aktywnych grup, ciekawych pomysłów i przedstawionych wcześniej rozwiązań, wniosków.

MATERIAŁY POMOCNICZE:  plakat może być wykonany na zwykłych kartkach A4 lub na większych arkuszach. Do realizacji zadania 5 należy wydrukować kilka krótkich artykułów dotyczących współczesnych konfliktów światowych (Izrael, Czeczenia, Irlandia Północna, Kurdystan, Kaszmir, Afganistan, Gruzja).

Uzasadnienie:

Na zajęcia w środowisku wielokulturowym wybrałem temat, który bez względu na pochodzenie, narodowość, poglądy jest tematem globalnym i dotyczy nas wszystkich. Zajęcia poprowadzone w odpowiedni sposób mogą pokazać uczestnikom, że nawet jeżeli ich rówieśnicy pochodzą z różnych krajów to stoją przed podobnymi problemami, natomiast konflikty występujące na świecie są nie tylko zmartwieniem ich uczestników, ale także każdego człowieka.

Sposób prowadzenia zajęć, dzięki pracy grupowej zbliża jej uczestników, a także poprzez dyskusję pozwala konfrontować poglądy i opinie. Grupa ma zadanie osiągnąć zamierzony cel przez co musi odsunąć na bok wewnętrzne konflikty, zastrzeżenia. Praca grupowa w moim przekonaniu istotnie integruje, jej uczestników.

BP

Źródło: „Edukacja globalna scenariusze zajęć”, Jacek Kowalski i in., CEO 2006r.; www.edukacja.edux.pl; www.szkolnictwo.pl; www.ceo.org.pl.

Zostaw komentarz

Szukasz i nie możesz znaleźć?

Użyj formularza poniżej, aby znaleźć żądane informacje:

Jeżeli interesuje Ciebie jakiś temat lub chciałbyś go zobaczyć na tym serwisie skontaktuj się z administratorem.

Blogroll

Polecane strony: