twojeArtykuły.info

Photoshop – sposoby na wycinanie – omówienie

dodany przez mtu - lis.16, 2010, w kategorii Tworzenie grafiki

Wycinanie obiektów z tła to jedna z umiejętności jakie powinien znać każdy użytkownik photoshopa’a. Wybierając metodę wycinanki musimy zastanowić się z jakiego tła i do czego ma nam służyć wycięty element. Jak wycinać przedmioty – photoshop? Wycinanie przedmiotów photoshop?

wycinanie gumka photoshopJedną z metod jest gumka. Używając tego sposobu trzeba pamiętać, że jest to element usuwany nieodwracalnie. Można jednak tego uniknąć poprzez powielenie warstwy, na której wykonujemy pracę i np. wyeliminować widoczność pierwotnej warstwy lub wstawić później warstwę wypełnioną jednakową barwą. Dobrze by było, gdyby barwa mocno kontrastowała z obiektem, który gumujemy. Zaletą gumki jest również opcja wykorzystania wszystkich pędzli i etapów krycia. Metoda ta jest prosta i dokładna.

!! Klikając prawy przyciskiem myszy mamy dostęp bezpośredni do wielkości, twardości i rodzaju gumki.

Wycinanie w photoshopie

Drugim sposobem na wycinankę jest lasso. Narzędzie to nie jest zbyt dokładne. Lasso dzieli się na wielokątne, odręczne i magnetyczne. Wybierając lasso odręczne możemy łatwo oddzielić fragment do kolejnej obróbki. Narzędzie to sprawdza się w połączeniu z tabletem.
Lasso wielokątne doskonale przydaje się do wycinania przedmiotów o prostych krawędziach.
Jeżeli nie zależy nam na dokładnym wykonaniu możemy zastosować lasso magnetyczne, które wykorzystamy wtedy, gdy pomiędzy wycinanym obiektem a tłem jest widoczny kontrast.lasso magnetyczne photoshop

Kolejną metodą jest różdżka. Jest to najpopularniejsza metoda dla osób, które cenią czas. Zależy to od dostosowania tolerancji oraz od kontrastu między tłem, a wycinanym elementem. Trzeba poświecić nieco czasu na ustawienie tolerancji, bo to zaowocuje nam trafnym zaznaczeniem i uchroni nas od zbędnej pracy. Różdżka posiada funkcję dostępną pod prawym klawiszem myszy. Jest nią wybór koloru. Opcja ta jest odpowiednia podczas wyboru elementów o podobnej barwie. Używając tego narzędzia musimy pamiętać o wykorzystywaniu klawisza ALT- którym można odznaczać oraz klawisz SHIFT- którym możemy dodawać zaznaczenie.

wycinanie photoshop różdżka

Szybka maska jest dobrym sposobem na dokładną wycinkę w szybkim czasie. Po wciśnięciu znaku ikonicznego widocznego na pasku narzędzi wchodzimy w tryb maski. W tym momencie rysujemy na maskę warstwy. Tryb szybkiej maski to inaczej zaznaczenie. Używając dostępnych pędzli możemy wyciąć najbardziej skomplikowane elementy z każdego tła. Wykorzystując kolor czarny tworzy się półprzeźroczysta maska.

Natomiast kolor biały wymazuje. Obszar, który nie został pokryty maską tworzy nam po jej wyłączeniu zaznaczenie. Złą cechą tego sposobu jest to, że niekiedy obraz, na którym wykonywana jest praca okazuje się być w pokrewnej kolorystyce, a to utrudnia nam pracę.

Kolejną metodą jest maska warstwy. Podobna do poprzedniego sposobu. Również wykorzystuje wszystkie rodzaje pędzli oraz dwa kolory. Różnica polega na tym, że nie malujemy półprzezroczystym kolorem. Jeżeli wykorzystujemy kolor czarny- elementy zostają zmazywane, natomiast jeżeli biały przywracamy je. Możemy więc gumować i domalowywać usuwany element ile razy tylko chcemy. Należy jednak pamiętać, że praca musi być wykonywana na masce a nie na samej warstwie. W opcjach maski znajduje się także możliwość ukrycia całego elementu roboczego.

Pióro – krzywe pozwalają nam na usuniecie przedmiotów o równych krawędziach. Za pomocą tego narzędzia tworzymy linię, która mamy prawo przeobrażać w taki sposób, aby dopasować do usuwanego elementu. Krzywą możemy zamienić na zaznaczenie, co pozwala nam na usunięcie obiektu.

pioro sposoby na wycinanke

Metodę tą najlepiej wykorzystywać w sytuacjach, kiedy zależy nam na jakości krawędzi. Dodatkowo metoda, najbardziej przydatna do wycinania trudnych elementów jak postacie, szczególnie przydatna gdy inne metody zawodzą.

Najlepszym sposobem na wycięcie przedmiotu jest popróbowanie każdej z możliwości i dobranie odpowiedniej w danej sytuacji.

Miłej zabawy

Strona została znaleziona przez następujące słowa kluczowe

  • wycinanie photoshop

Zostaw komentarz

Szukasz i nie możesz znaleźć?

Użyj formularza poniżej, aby znaleźć żądane informacje:

Jeżeli interesuje Ciebie jakiś temat lub chciałbyś go zobaczyć na tym serwisie skontaktuj się z administratorem.

Blogroll

Polecane strony: